Zarabianie

Sprzedaż zdjęć, czyli jak zarobić na pasji?

Napisane przez Redakcja

W obecnych czasach coraz więcej osób chce robić piękne i niemal profesjonalne zdjęcia. Co więcej, wiele osób potrafi świetnie kadrować i wykonywać takie ujęcia, które niemal zapierają dech w piersiach. Do tego nowoczesny, bardzo sprawny i bardzo zaawansowany technicznie sprzęt do fotografii, który pozwala na osiąganie prawie niemożliwego. To wszystko sprawia, że możemy tworzyć naprawdę wspaniałe zdjęcia, a fotografia zaczyna być pasją coraz większej liczby osób.

Wraz z rozwojem techniki, znacznej poprawie uległy również urządzenia służące wykonywaniu zdjęć. Wiele osób potrafi stworzyć cudowne zdjęcia i ujęcia nawet z niczego. Będąc w wyjątkowych okolicznościach przyrody jesteśmy w stanie wykonać takie zdjęcia, których nie powstydziłby się niemalże nikt. Nieustanne doszkalanie się w tym zakresie i próby poprawienia swoich osiągnięć sprawiają, że ludzie pochłonięci fotografią przeradzają swoje zainteresowania w prawdziwą pasję, która daje im mnóstwo radości. Wciąż podnoszone umiejętności i coraz to większe zaangażowanie w zakresie tworzenia idealnej fotografii sprawiają, że zdjęcia, które wykonują pasjonaci z ogromnym powodzeniem mogą trafiać na okładki magazynów, do artykułów prasowych i internetowych, czy nawet pocztówki i wiele innych, pięknych artykułów. Właśnie dlatego też, coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż swoich dzieł.

Czy można zarobić na zdjęciach?

Tworzenie zdjęć nie jest łatwe. Jednak ich sprzedaż wydaje się być jeszcze trudniejsza. Na szczęście, stworzono w sieci wiele kilka portali internetowych, które służą sprzedaży zdjęć, grafik czy innych tego typu dzieł. Obecnie obowiązujące prawo w Polsce, całej Unii Europejskiej i większości krajów jasno określa zasady, na jakich można wykorzystywać zdjęcia i grafiki. Dzięki temu większość osób nie musi martwić się o to, że jego dzieła zostaną wykradzione i używane nie zgodnie z prawem. Jeśli ktoś chce wykorzystać nasze zdjęcia w jakikolwiek sposób musi je najpierw kupić. To sprawia, że ten biznes znacząco się rozwija i możliwości zaczynają się mocno powiększać. Dzięki portalom do zakupu zdjęć i grafik, każdy kto potrzebuje tego typu dzieło do umieszczenia na swojej stronie internetowej, w sieci, w prasie czy na jakimś przedmiocie musi najpierw uzyskać zgodę autora. Z uwagi na prawa autorskie, najczęściej tą zgodą jest pozyskanie zdjęć na zasadzie zakupu. To zaś oznacza, że każdy autor zdjęć może otrzymać sporą zapłatę za swoje dzieła i cieszyć się często nie małym dochodem z tego tytułu.

Ile i jak można zarobić na zdjęciach?

Zarabianie na zdjęciach jest możliwe wtedy, gdy uda nam się dotrzeć do osób zainteresowanych zakupem danej fotografii. Samodzielnie jest to bardzo trudne. Dlatego też większość osób zrzesza się poprzez portale internetowe służące sprzedaży i zakupom zdjęć i grafik. Za pośrednictwem takich serwisów można dotrzeć do największej liczby potencjalnych klientów i sprzedać zdjęcia osobom na całym świecie. Wystarczy, że zarejestrujemy się na takim portalu internetowym, przygotujemy zdjęcie, dodamy je do bazy zdjęć i odpowiednio opiszemy. Później już pozostaje tylko czekać, aż ktoś natrafi na to zdjęcie wpisując słowa kluczowe i zechce takie zdjęcie kupić. Zarobek na zdjęciach jest bardzo różny. Od kilku groszy po nawet sumy na poziomie 100 zł za jedna fotografię, w przypadku np. zakupu na wyłączność. Trzeba mieć jednak świadomość, że cena zakupu zdjęcia jest znacznie wyższa, jednak większość tej kwoty przypada dla właścicieli portalu internetowego, a jedynie pewien procent trafia do samego twórcy. Jest to niestety niemal jedyny sposób na sprzedaż zdjęć, bowiem dotarcie do odpowiedniej liczby klientów samodzielnie jest niemal niemożliwe, jeśli chcemy osiągać co miesiąc zysk na zadowalającym poziomie.

Plusy i minusy sprzedaży zdjęć

Jak wszystko inne, tak i sprzedaż fotografii i różnych grafik ma swoje plusy i minusy. Wśród zalet bez wątpienia możemy wyróżnić to, że zarabiamy na swojej pasji. Wychodząc na spacer możemy wykonać dowolna liczbę zdjęć, a po powrocie do domu wystarczy odrobinę nad nimi przysiąść, a następnie dodać je do bazy zdjęć na portalu internetowym i wykonać odpowiedni do nich opis. Później pozostaje już tylko czekać, aż zdjęcia same się będą sprzedawały i generowały dla nas zysk. Jedno zdjęcie może sprzedawać się wiele razy, bądź może zostać zakupione na wyłączność co oznacza, że już nikt więcej nie będzie mógł wykorzystać tego zdjęcia oprócz klienta, który je zakupił. Wśród minusów znajdzie się z pewnością wysoka prowizja dla serwisu, który prowadzi sprzedaż zdjęć i grafik. Prócz tego, zakup odpowiedniego sprzętu do fotografowania to zwykle bardzo wysokie kwoty. Dlatego też nie opłaca się zwykle inwestować w dobre urządzenia do fotografowania tylko po to, by zarabiać na zdjęciach, gdyż cena zakupu może się nie szybko zwrócić. Jeśli jednak fotografia jest naszą pasją, śmiało możemy to wykorzystać i regularnie dodawać swoje zdjęcia. Im częściej i więcej ich dodajemy, tym więcej się ich sprzedaje. Musimy jednak pamiętać, że jest to również bardzo czasochłonne zajęcie. Warto zająć się sprzedażą zdjęć, ale należy pamiętać, że ten pasywny dochód może jedynie podreperować domowy budżet bądź ułatwić zakup nowych urządzeń do fotografii. Dochody na poziomie, który pozwoliłby zrezygnować z pracy i zająć się wyłącznie sprzedażą swoich zdjęć wydaje się być bardzo odległy. Oczywiście, każdy z nas ma możliwość dojścia również do takiego etapu, jednak nie jest to łatwe zadanie, wymaga wielu godzin poświęconych na wykonywanie zdjęć i dodawanie ich do serwisu. Jednak jako dodatkowy dochód, który nie wymaga zbyt wiele zaangażowania i pozwala realizować swoją pasję, sprzedaż zdjęć an portalach internetowych wydaje się być świetnym pomysłem.