Zarabianie

Zostań Freelancerem

Napisane przez Redakcja

Rozwój zawodowy nie zawsze jest łatwy. W wielu przypadkach, w podjęciu pracy w jakimś zawodzie przeszkadzać nam mogą inne obowiązki, które niejednokrotnie kolidują z pracą po za domem. Podobnie bywa w przypadku osób, które na przykład stale chorują, bądź mają pod opieką male dziecko czy osobę niepełnosprawną. Kiedy trzeba zaopiekować się taką osobą, niejednokrotnie miewamy problemy nawet z tym, by wyjść do sklepu na zakupy. Co zrobić w takich przypadkach?

Codzienna praca po za miejscem zamieszkania często bywa bardzo trudna, zwłaszcza gdy trzeba ją łączyć z innymi obowiązkami. Jednak środki finansowe są wciąż niezbędne do przeżycia. Na szczęście istnieją inne sposoby na zarobkowanie, które pozwolą podreperować domowy budżet, uzbierać na wakacje czy inne potrzebne lub wymarzone inwestycje. Do takich właśnie zajęć należy praca Freelancera. Na czym to polega?

Kim jest Freelancer?

Freelancer to tzw „wolny strzelec”, czyli osoba która wykonuje swoje zadania na zlecenia innych osób, ale bez stałej umowy o pracę. Najczęściej taka osoba specjalizuje się w jednej dziedzinie, w której czuje się najlepiej i która najlepiej wychodzi. Osoby, które doskonale radzą sobie z tworzeniem stron internetowych czy sklepów online mogą oferować swoją pomoc zleceniodawcom. Copywriter oferuje swoje usługi w pisaniu tekstów, a grafik komputerowy może tworzyć specjalne grafiki i obrazy na zlecenie firmy, logo, czy inne dzieła, z których ktoś może chcieć skorzystać. Możliwości jest naprawdę wiele, więc każdy ma szanse znaleźć coś dla siebie. Najwyższe miesięczne zarobki może uzyskać programista komputerowy, który w swoich zleceniach może osiągać nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Jest to uzależnione od umiejętności i doświadczenia programisty, jego zaangażowania, systematyczności i czasu, jaki chce poświęcać na swoją pracę. Niższe przychody, choć również atrakcyjne może również osiągnąć Freelancer zajmujący się fotografią bądź tłumacz.

Co jest najistotniejsze w pracy „wolnych strzelców”?

Będąc „wolnym strzelcem” możemy pracować tak, jak chcemy. Wtedy, kiedy mamy na to czas, siłę i ochotę, jak i możliwości. Możemy odpowiednio podzielić sobie zadania i wszystko zaplanować. Jednak, aby wywiązywać się ze wszystkich powierzanych zleceń, jak i mieć szansę na kolejne zlecenia, musimy starać się zdążyć ze wszystkimi zleceniami w wyznaczonym czasie. Nie zawsze jest to proste. Dlatego też, najważniejsze w pracy Freelancera jest, aby odpowiednio zaplanować sobie wszystkie obowiązki (zarówno te, które związane są z pracą, jak i te codzienne, domowe). Trzeba również odpowiednio zarządzać czasem i sobą w czasie. To bardzo ważne, bowiem czasem nieprzewidziane zdarzenia czy choćby źle zaplanowane obowiązki powodują, że cały plan może się nie powieść, a zlecenie nie zostanie oddane na czas. W niektórych przypadkach może to zaowocować np. brakiem wypłaty środków za poświęcony czas i pracę. Właśnie dlatego, prócz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, Freelancer musi dobrze planować swoje zadania, znać specyfikę danego zadania, które otrzymał do zrealizowania, jak również odpowiednio planować swoje zadania. Niezbędne są także zaangażowanie, odpowiednie przeznaczanie czasu na wykonywanie działań, obowiązkowość i odpowiedzialność.

Gdzie można szukać zleceń?

Każdy Freelancer może stworzyć w sieci swoje portfolio i oferować swoje usługi bezpośrednio firmom, które są zainteresowane takim wsparciem. Ponadto, w wielu portalach ogłoszeniowych można znaleźć liczne zlecenia dla „wolnych strzelców”, zwłaszcza dla fotografów, programistów i grafików komputerowych czy tłumaczy. Można tam znaleźć oferty współpracy z osobami prywatnymi i firmami, a ceny są najczęściej bardzo atrakcyjne. Ogromną liczbę ogłoszeń własnie dla Freelancerów znaleźć możemy również na stronach internetowych, które są poświęcone specjalnie takim osobom. Zlecenia dedykowane ze względu na posiadane umiejętności i doświadczenie, czy nawet serwisy przeznaczone wyłącznie dla osób zajmujących się daną specjalnością i wykonujących konkretne zadania są bardzo liczne w sieci. Nikt nie ma wiec problemu ze znalezieniem najlepszych z nich. Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku, aby otrzymać swoje wynagrodzenie trzeba osiągać odpowiednie dochody. By zlecić wypłatę środków trzeba zwykle osiągnąć konkretny próg zarobków. Jeśli chcemy szybciej osiągnąć takie stawki, koniecznie musimy poświęcić się swoim zadaniom. Jeśli nie będziemy wywiązywać się ze swoich obowiązków, kolejnym razem możemy nie otrzymać danego zlecenia, a co za tym idzie, nie osiągniemy swojego zarobku.

Wady i zalety takiej pracy

Jak wszystko, również praca Freelancera posiada wiele zalet i wad. Wśród zalet z pewnością wymienić możemy nieograniczone możliwości zarobkowania, wiele ciekawych ofert współpracy, czy choćby szybkość osiągania tych dochodów. W zależności od tego, w czym się specjalizujemy, każdego miesiąca możemy uzyskać dodatkowy przychód na poziomie od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy, wszystko bez wychodzenia z domu. Musimy jednak pamiętać o tym, że praca Freelancera to także pewne wady. Przede wszystkim, musimy znaleźć czas na swoją pracę. Zmotywowanie się do tego, by usiąść przed komputerem nie zawsze jest proste, zwłaszcza gdy musimy także zająć się obowiązkami domowymi. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób zrealizować zlecenie, nie zawsze mamy gdzie uzyskać wsparcie, najczęściej jesteśmy zdani na samych siebie. Co więcej, jeśli wykonanie zlecenia nie będzie satysfakcjonujące dla zleceniodawcy, może nie dojść do wypłaty wynagrodzenia tak długo, aż stworzymy zadowalające dzieło, bądź wcale. Praca Freelancera wymaga również odpowiednich umiejętności i wiedzy, pochłania dość sporo czasu i nie rzadko liczyć musimy się z pewnymi poświeceniami czy rezygnacją z innych rzeczy. Jednak zarobki często wynagradzają włożony trud.